Anasayfa
M İ L A S v4.703
Kütüphane Otomasyon Sistemi
M İ L A S v4.703 Tanıtım Özellikler Haberler Destek Referanslarımız İletişim
Milas Kütüphane Otomasyon Sistemi
MiLAS gelişmiş özelliklere sahip bir kütüphane otomasyon yazılımıdır. Günümüzün bilgisayar teknolojisini ve gereçlerini en iyi şekilde kullanarak eski teknolojilerle hazırlanmış kütüphane programlarının karşılayamadığı kütüphane otomasyonu gereksinimlerini gidermek için hazırlanmıştır. Bu özelliği temelde programın bir İnternet tarayıcı ile platform’dan bağımsız (herhangi bir işletim sistemi, son kullanıcı bilgisayarının IBM uyumlu ya da Machintosh olması gibi) kullanımını sağlamaktadır. Modüler yapıda hazırlanan program tüm işlem ve hizmetleri açısından gerçek zamanlı, tümleşik bir yapıdadır.
MİLAS'ın Türkiye'ye Getirdiği İlklerden bazıları;
 1. WEB TABANLI OLMASI
 2. Bir sistemin web tabanlı olması demek, internet üzerinden tüm işlemlerin yapılabilmesi anlamına gelir. Kurumunuzda mevcut olan internetten başka hiçbir donanıma ihtiyaç duyulmadan ana sunucu üzerinden MİLAS hayata geçirilebilir. Bu özellik kurum açısından beraberinde bir çok faydayı da getirir. Bunlardan en önemlisi de maliyettir. Artı bir donanıma ihtiyaç duyulmaması maliyeti düşürücü faktördür. Sistem kullanıcı açısından kolay ve hızlı erişimi sağlar ayrıca intranet ile kurum içi ağda da kullanılabilir. Milas, ortak kütüphanecilik dili olan MARC'ı içerdigi tüm alanları ve kuralları ile eksiksiz olarak kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Kütüphane otomasyon sistemlerinin de temelini oluşturan Marc standardı sayesinde dünyadaki diğer MARC tabanlı kütüphanelerden (LC) veri transferi yapabilirsiniz ve verilerinizi yine MARC tabanlı başka bir kütüphanenin transferine açabilirsiniz.
 3. PLATFORM BAĞIMSIZLIĞI
 4. MİLAS internet tabanlı bir yapıda olduğu için dünyanın her hangi bir yerinden erişimi mümkün kılar. Ya da kütüphanenizde her hangi bir yerden kayıt girişi yaparken teknik bir arızadan dolayı hata veren bilgisayarınızın düzeltilmesi için normalde beklemeniz gerekir. Ancak MİLAS kullanan kütüphanelerde böyle bir sorun yaşanmaz. Kütüphaneci veri girişine kaldığı yerden başka bir bilgisayarda devam edebilir.
 5. UZAKTAN ERİŞİM VE TEKNİK DESTEK
 6. MiLAS, Web Teknolojisinin uzaktan erişim avantajı sayesinde fiziki yerleri ne olursa olsun kurumunuza bağlı tüm birim kütüphanelerini ortak bir bilgi bankası üzerinden birbirinden bağımsız olarak kullanabilmenizi sağlar. Aynı sistem içerisinde yapılacak sorgulamalarda ise tüm kütüphane bilgi bankalarını aynı anda taramanız mümkün olmaktadır.

  İnternet teknolojilerine dayanan altyapısıyla Milas, uzaktan teknik destek verilmesine imkan tanımaktadır. Bu da karşılaşabileceğiniz her türlü problemin giderilmesinde zaman kaybını önlemekte, sisteminizin sürekliliğine ve kusursuzluğuna katkıda bulunmaktadır. Sunucularda ya da yazılımlardaki güncellemeler İnternet üzerinden yapılabilmektedir.

  Ayrıca her an internetten ya da telefonla bize ulaşarak, sorularınızı ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz hatta sizin izin verdiğiniz ölçüde internetten hattınıza girerek hatayı direkt görebilir ve anında müdahele edebiliriz. Böylece sorunlardan kaynaklanan zaman ve güç kaybınız önlenmiş olmaktadır.
 7. KOLAY KULLANIM
 8. Milas, herhangi bir İnternet tarayıcısı ile kolaylıkla kullanılabilmektedir. Web teknolojilerinin kullanılması ile bilgi bankalarının yerleştirildiği bilgisayar sistemi dışında hiç bir bilgisayarda özel bir kurulum yapılmasına gerek kalmamıştır. Milas bu özelliği sayesinde herhangi bir bilgisayardan, hatta evinizden dahi tüm kütüphane hizmetlerini gerçekleştirebilme imkanını size sunmaktadır.
 9. TÜM İŞLETİM SİSTEMLERİNİ DESTEKLER
 10. Milas kullanımı, herhangi bir işletim sistemi ile kısıtlı değildir. İnternet tarayıcısı üzerinden tüm fonksiyonları ile kullanılabilmesi sayesinde herhangi bir işletim sisteminde (Windows, MacOS, Linux vb.) sorunsuz olarak kullanılabilir.
 11. ULUSLARARASI FORMATLARDA
 12. Milas tamamen MARC tabanlı olduğu için, tüm dünyada kabul görmüş kütüphane otomasyon programlarındaki standartı yakalamamızı sağlar.
 13. GÜVENLİ ALTYAPI VE YÜKSEK GÜVENLİK
 14. MİLAS Linux işletim sisteminde çalıştığı için yüksek güvenilirlikte bir yapıya sahiptir. Linux işletim sistemi kapalı bir sistemdir ve her türlü korsan saldırısına karşı diğer işletim sistemlerine göre çok daha güvenli olması dışında kullanılan veri tabanı sayesinde işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı yapılabilmesini sağlar. Aynı zamanda bu sisteme entegre olarak çalışan ateş duvarı (firewall) ile güvenilirliğini pekiştirmektedir.

  Sistem, e-token güvenlik teknolojisini desteklemektedir. Bu birimler, bilgisayarınızın USB çıkışına takılan anahtar büyüklüğünde bir koruma kilididir ve kullanım şifrelerini içermektedir. Sistem kullanılacağı zaman bu birim bilgisayara takılmakta, bu sayede şifrenizi başka biri öğrense dahi birim olmadan sisteme giriş önlenmektedir.
 15. ÖLÇEKLENDİRİLEBİLİR SUNUCULAR
 16. Milas ölçeklendirilebilir bir sunucu altyapısına sahiptir. Milas, yanlızca tek bir sunucu üzerinden tümüyle fonksiyonel olarak kullanılabileceği gibi ihtiyaçlar doğrultusunda çoklu sunucu kümeleri olarak da hizmete konulabilir.
 17. ÇOKLU KULLANICI DESTEĞİ
 18. Milas çok kullanıcılı olarak tasarlanmıştır. Sistemi birden fazla kullanıcı aynı anda farklı bilgisayarlardan kullanabilir. Çoklu yetki desteği sayesinde kullanıcılar için detaylı yetkilendirmeler ve erişim kısıtlamaları yapılabilir; bu sayede kullanıcıların yazılımdaki belli bölümleri ya da fonksiyonları kullanması sağlanabilir.
 19. ÇOKLU DİL DESTEĞİ
 20. Milas’ın çoklu dil desteğine sahip yapısı sayesinde kullanıcılar sisteminin bütün bölümlerini kendi tercih edecekleri dil ile kullanabilirler.
Bazı Teknik Özellikler:
 • Marc ekranlarında kataloglama, veri transferi
 • İnternet ve Intranet ortamında online veri giriş ve sorgulama
 • Yetkili ve yetkili olmayan kullanıcı için detaylı yetkilendirme ve erişim kısıtlama, e-token adaptasyonu
 • Kullanıcı kayıtları ve ödünç verme sistemi
 • Süreli yayınlarla ilgili bilgilerin girilip izlenmesi
 • İstatistik ve raporların alınması
 • Katalog kartı, sırt etiketi, kullanıcı ve eser barkodlarının basımı
 • İnternet tarayıcı ile platform’dan bağımsız kullanım
 • Bibliyografya hazırlama ve basım işlemleri

Siz de kütüphanenizde tüm bu özelliklere ve daha fazlasına sahip olmak istiyorsanız bizi arayın!